Šparovček – nepogrešljiv v otroških sobah

Darilo za rojstni dan, pa božiček in dedek mraz, nekaj prinese miška, ob koncu leta babi nagradi svojega vnučka za spričevalo,….in otrok prejme kar nekaj denarja.

Večina otrok lahko začne z varčevanjem že zelo zgodaj. Kaj pa se potem naredi s tem denarjem?

Otroka je treba v zgodnjih letih naučiti, kako delati z denarjem, kako ga razporediti, koliko porabiti in koliko privarčevati.

Strokovnjaki pravijo, da je odločitev, kako porabiti otrokov privarčevani denar stvar odločitve staršev gleda na finančno stanje družine. 

Vse se začne pri lastnih vrednotah. Kaj želite omogočiti otroku? Mu želite kupiti avto pri 18ih letih, ga peljati v tujino na dopust, ker sami niste mogli iti v otroštvu,…

Eno je, kar se z otroci pogovarjamo o denarju, drugo pa, kar otroci vidijo. Sami veste, da vas kopirajo na vsakem koraku. Tako bo tudi otrok videl položnico, ki jo vržete v predal, videl bo, kdo od staršev plača večerjo in kaj je vsebina prepira med staršema.

Zato je varčevalni, lahko tudi rečemo »šparovček« nepogrešljiv v otroških sobah že v zelo majhnih letih. Tako lahko otroka takoj ob prvem denarju navadimo na to, da denar položi v pujska. Kasneje ga bomo učili, da lahko razdeli denar na dva dela – eno za zapravit, drugo za varčevanje (male in velike želje). Lahko tudi dodamo dobrodelnost, da se otrok zaveda, da lahko s svojimi prihranki kupi hrano za živali v zavetišču.

Z otroci to počnemo na zabaven in igriv način. Oblikovale se bodo male drobne navade, ki bodo otroka spremljale vse življenje.

Že ima tvoj otrok »šparovček«?